همایش ملی “غدیر تا اربعین” در مشهد برگزار می‌شود
      جمعه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۶      1535      46 بازدید  

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ حجت الاسلام و المسلمین «سعید اصفهانیان» درباره برگزاری این همایش گفت: امروز در دوران انحطاط فرهنگی جامعه بشر و لاابالی فرهنگی در درون کشورها قرار گرفتیم، در چنین زمانه ای وجود پدیده ای به نام اربعین، یک معجزه و آیه الهی در جهت تغییر این وضعیت فرهنگی و در جهت تغییر مناسبات فرهنگی جامعه جهان  است.

مدیر موسسه مطالعات راهبردی اصحاب الحسین در تبیین هدف از برگزاری این همایش  گفت: جریان اربعینی از ابعاد مختلف باید مورد کنکاش قرار گیرد، امروزه ایجاد یک جریان فکری و معرفتی  ارزشمند و مرتفع برمحور جریان اربعینی می بایست هدف جامعه نخبگان باشد، به همین دلیل همایشی با عنوان از غدیر  تا اربعین داریم تا این حلقه در کنار حلقه های دیگر از یک زنجیره فکری و معرفتی بتواند   یک   جریان  فکری را در حوزه اربعینی شکل دهد.

وی در ادامه دلیل نام گذاری این همایش با عنوان غدیر تا اربعین را بیان کرد و افزود: هسته مرکزی ماجرای اربعین فعلی، با محوریت شیعیان و جامعه شیعی شکل گرفته است لذا تمرکز بر جریان فکری اربعین در ابعاد اصلی خودش با محوریت  ابعاد شیعی و آرمان های شیعی و اهداف اسلام ناب سامان پیدا می کند.

حجت الاسلام و المسلمین اصفهانیان افزود: از این جهت ما عنوان همایش ملی را ازغدیر تا  اربعین نامگذاری کردیم  چرا که جریان اربعینی چیزی فراتر از قبایل و عشایر را درگیر کرده است، این جریان فراتر از اقوام است، فراتر از ملت هاو ادیان است،این جریان، جامعه اخلاقی رادر هدف خود دارد، البته وسعت این فضا یک بحث است، هسته مرکزی نیز که متاثر از فرهنگ شیعی  حقیقی وناب شیعه اسلام ناب  دارد شکل می گیرد، آن هم بحثی قابل توجه است.

وی در این باره افزود: منظورمان از غدیر، غدیر هزار و اندی سال پیش است  که یک نقطه عطف در تاریخ بشر  تلقی می شود و منظورمان از اربعین،اربعین این زمانی است، اربعین به عنوان پدیده آسمانی و نجات بخش در این زمان است  که از پس سالها  تاریکی  وسالها غیبت،  امروز به عنوان ثمرات  بذرهای غدیر از درون سرزمین مقدسی خودنمایی می کند.

وی با اشاره به اینکه این همایش دومین همایش ملی غدیر تا اربعین است گفت: این همایش از مجموعه برنامه های تمهیدی، مقدماتی کنگره های بین المللی عهد من الحسین و لقا الحسین است، که توسط این موسسه برگزار می شود.

مدیر موسسه مطالعات راهبردی اصحاب الحسین درباره اینکه چرا این همایش در مشهد برگزار می شود، گفت: مشهد به عنوان پایتخت معنوی و معرفتی ایران تلقی می شود، البته نقش مشهد فراتر از این هاست، نقش مشهد در تمدن آخرالزمانی ایرانیان، مسلمانان یک نقش بی بدیل است، بنابراین  با توجه به موقعیت موجود و همچنین با توجه به مقطع زمانی فعلی ضروری است محوریت کارهای اندیشه ورزانه در مشهد سامان پیدا کند.

وی تاکید کرد:همایش ملی از غدیر تا اربعین با محوریت فعالیت های فکری و معرفتی اربعین است، تا فضای مشهد مقدس به فضای اصلی خودش که در دوران امام رضا(ع) فضایی بین الادیانی و تمدنی بود برگردد.

وی اظهار داشت: امسال جریان علمی خراسان بیش از گذشته دخیل در همایش ملی غدیر تا اربعین خواهد بود، همچنین اساتید فرهیخته  حوزه و دانشگاه در سطح ملی در این همایش حضور خواهند داشت.

وی افزود: در این همایش موضوعات مقصد شناسی اربعین ، نقش کانونی غدیر و نسبت اربعین موجود در حوزه های معرفتی ودینی و در آینده جهان اسلام بررسی خواهد شدو همچنین رویکرد آینده پژوهشی در همایش ملی غدیر تااربعین مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گفتنی است دومین همایش ملی غدیر تا اربعین به مدت سه روز با همکاری بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی و موسسه مطالعات راهبردی اصحاب الحسین از ۲۲ تا ۲۴ شهریور ماه ۹۶ در محل سالن اجتماعات بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزار می شود.

 
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی